Niclas Solbergh från Borgholm vann Havsöring Cup Öland med en blank och vacker havsöring på 2,88 kilo. Hela 111 sportfiskare ställde upp för att tävla om fina priser.
Nytt för i år i Havsöring Cup Öland var att endast blank och välmatad fisk fick vägas in. Det innebar att många fångade fiskar fick släppas tillbaka, men deltagarna var inte särskilt ledsna för det. Havsöringsfiske handlar ju mera om kvalitet än kvantitet.
Hela 111 sportfiskare kom till start, kanske lockade lagtävlingen några extra. Källa hamn, som arrangerar tävlingen tillsammans med Kalmar Sportfiskeklubb, hade en toppenhelg med fullbelagt i alla sina stugor. Arrangemanget föll så väl ut att man på stående fot beslöt att ordna en endagarsvariant av tävlingen till hösten.
Svenne Andersson

Niclas Solbergh tog hem årets Havsöring Cup Öland med den här snygga öringen på nästan tre kilo. (Foto: Stina Börjesson)