Den här gäddan är en riktig gammal bekant till Daniel Timblad. Han har fångat den – och anmält den till 100-klubben – inte mindre än tre gånger!
Den feta och välmående gäddan som bor i Umeå skärgård är ett härligt bevis på att det fungerar fint att återbruka stora gäddor. Daniel har nämligen fångat samma gädda tre gånger, först med ett års mellanrum och sedan med någon timma mellan huggen.
Första gången Daniel träffade den välvuxna gäddmadamen var för ett år sedan. Hon mätte då 108 centimeter och vägde dryga tio pannor. 350 dagar senare, den 5 mars i år, möttes de båda igen. Den här gången hade gäddan bantat några hekto, men höll sig fortfarande över tiokilosgränsen. Hon hade dessutom vuxit fyra centimeter och mätte nu in på 112 centimeter.
Men det var en dryg timma senare som det riktigt märkliga hände:
Svenne Andersson