Sportfiskarna:
Sportfiskarnas nyligen lanserade enkätundersökning bland Sveriges kommuner om vatten- och fiskevård gav dem även möjlighet att kommentera förutsättningar för deras arbete.
Sportfiskarna genomförde under fjolåret en enkätundersökning bland landets kommuner om deras vatten- och fiskevårdsarbete. En del av de kommuner som deltog menar att det finns brister i kalkningsverksamheten. Ansvariga tjänstemän på kommunerna är oroliga för de neddragningar som skett i kalkningsprogrammet och menar att de lägre pH-målen kommer att leda till skador på tidigare kalkade vatten. Sedan 2002 har kalkmängden i Sverige totalt minskat med 40 % och minskningen ska enligt ansvariga myndigheten HaV fortsätta.
– Vi är mycket oroade över utvecklingen, försurningen är fortsatt ett problem och kalkningen måste upprätthållas i många känsliga vatten. Vi skulle exempelvis inte ha något laxfiske i södra Sverige om kalkningen inte upprätthålls, säger Stefan Nyström Sportfiskarnas generalsekreterare. Med de indikationer om fortsatta neddragningar som finns undrar jag om Miljöminister Lena Ek är tillräckligt insatt i frågan, avslutar Stefan Nyström.
Läs mer här.
www.sportfiskarna.se
Nyheter

Försjön i Eksjö kommun är ett populärt sportfiskevatten, där det genom årens lopp satts ut flera olika arter med syftet att stärka bestånden. Nu har det för första gången i modern tid påträffats nors i sjön.
Redan på 1800-talet sattes det ut röding och gös i Försjön, och senare skedde även stödutsättning av gädda och sik. En nyligen publicerad undersökning om fiskbeståndet i Försjön visar att det domineras av abborre, men för första gången i modern tid konstateras det finnas nors i sjön. Arten sattes ut redan 1905, men har alltså inte påträffats där på senare tid.
Förutom fisk fångades även signalkräftor. I bottensatta nät fångades mycket få individer medan fångstvikten var normal jämfört med sjöar av liknande storlek och djup på höglandet, rapporterar länsstyrelsen i Jönköping. Resultatet från provfisket visar att sjöns ekologiska status med avseende på fisk är god.