För tolv år sedan infördes tre fredade zoner i Vättern för att bland annat skydda det utsatta rödingbeståndet. Länsstyrelsen i Jönköping och Statens lantbruksuniversitet har nu provfiskat på flera platser och resultatet visar att insatsen varit lyckad.
De fredade zonerna ligger vid Fingals utanför Huskvarna, Norrgrundet norr om Visingsö och Tängen mellan Karlsborg och Motala. Områdena täcker nästan 20 procent av Vättens yta och har dramatiskt påverkat fiskelyckan i sjön.
– Vi märker ju en stor förbättring, både i provfiskena och bland dem som är ute och fiskar i sjön. Det går nästan inte att åka hem utan att få ”firre” på sjön idag, säger Michael Bergström, fisketillsynsman på Länsstyrelsen, till SVT.
Den positiva utvecklingen är förstås glädjande och visar hur viktigt det är att insatser sätts in i tid.
Lyssna på SVT:s reportage här.
Hans Hällman