
Rek. 1399 kr Ordinarie pris 899 kr Fr. 649 kr Du sparar: 250 kr
Störst i Sverige på fiske! Webbutik - Nyhetssajt - Tidning | 1974
Störst i Sverige på fiske | 1974
Att gäddan är en kannibal, förstår man inte minst när man tittar på utbudet av gäddvobbler. Många vobbler efterliknar den egna arten – och de funkar ofta mycket bra. Emil Nilsson fångade fenomenet på bild.
Emil och hans kompis var ute på en fisktur i en norrländsk sjö. Fisket var toppen och de hade landat 27 gäddor. När den 28:nde var på väg upp, en mindre gädda, började det gå trögt.
En större gädda hade bestämt sig för gädda till middag och den tänkte inte släppa. De drillade den stora och lilla gäddan som ett ekipage och storgäddan följde med hela vägen in i håven och upp i båten.
Den glupska gäddan återfick friheten, men den mindre gäddan var rejält sargad av gäddtänder.
– Vi såg också att den stora gäddan hade bitmärken från en annan fisk. Vad finns det för monster i denna sjö egentligen? säger Emil.
Logga in för att ta del av unika erbjudandet, priser och mycket annat.
Gå med i Team Fiskejournalen för att ta del av unika erbjudandet, priser, förhandstur, expertips och mycket mer. Helt kostnadsfritt!